طراحی اپلیکیشن با اندروید یا غیر اندروید؟ مسئله این است.

طراحی اپلیکیشن با اندروید یا غیر اندروید؟ مسئله این است.

گاهی برای شما در فرایند طراحی اپلیکیشن های کاربردی پیش میاد که شک کنید آیا بهتر هست اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید توسعه بدهید یا iOS؟

خب توسعه دادن اپ برای هر دو سیستم عامل، هزینه بر و پر ریسک هست.

چگونه تصمیم می گیرید که کدام سیستم عامل را انتخاب کنید؟

هزاران فاکتور برای تصمیم گیری هست که بر پاسخ به این سوال تاثیرگذاره اما چندتا از مهمترین اونها را برای شما بیان می کنم تا بتونید برای انتخاب سیستم عامل بهتر تصمیم گیری کنید:

 • مخاطبین
 • روند زمانی (تایم لاین)
 • ویژگی های مطلوب
 • بودجه برای به روز رسانی و رفع عیوب اپلیکیشن
 • هدف های مالی شما

اما اجازه بدید در ابتدا یک اشاره ای هم به تفاوت این دو سیستم عامل موبایلی داشته باشیم تا وقتی حرفی از این موارد به میان می آید، شما هم حرفهایی برای گفتن داشته باشید…

۱٫ جمعیت هواداران

از لحاظ جمعیتی و تعداد کاربران، سیستم عامل اندروید گوی سبقت را از رقیب اصلیش ربوده است خصوصاً در بین ملل در حال توسعه و کشورهایی با درامد سرانه پایین تر. از طرف دیگر، iOS برای جوامعی که درامد سرانه، سطح تحصیلات و وابستگی به موبایل را در حد بالاتری دارند، پرطرفدار تر است. البته این نکته به آن معنا هم نیست که کسانیکه این مشخصات را دارند، دست به تلفن های همراه اندرویدی نمی زنند! بهتر است بگوییم این داده ها نشان دهنده پر طرفدارتر بودن اندروید در بخش های خاصی از دنیاست حتی در زمینه طراحی اپلیکیشن کاربردی. و نتیجه اونکه در ایران هم بیشترین کاربران مربوط به نرم افزارهای اندرویدی هستند و همونطور که در آیتم بعدی خواهید دید، کمتر دیده شده که هموطنان عزیز ما حاضر به هزینه کردن برای خرید تعداد زیادی اپلیکیشن باشند.

۲٫ مدل های سود آوری

تفاوت در مدل های کسب سود در بین دو برند بزرگ Google و Apple نشات گرفته از رویکرد تجاری اونهاست. شاید بپرسید یعنی چه؟

ببینید اپلیکیشن های اندرویدی مبتنی بر سیاست های Google، بیشتر در حین استفاده کاربر، تبلیغات هم به سمع و نظر کاربر می رسه اما پرداخت برای خرید اپلیکیشن های مبتنی بر iOS امری عادی و معمول تلقی میشه. یک تحقیق و بررسی بلند مدت نشون میده که نرم افزارهای iOS حدود ۷۰% بیشتر از نرم افزارهای طراحی شده برای موبایل مبتنی بر اندروید سود آور بوده اند. از طرف دیگه، کاربران iOS بطور متوسط حدود ۳ برابر بیشتر از کاربران اندروید برای خرید اپلیکیشن ها هزینه می کنند.

۳٫ قابلیت های اپلیکیشن

از نقطه نظر حرفه ای و طراحی اپلیکیشن، اندروید یک سیستم عامل “اپن سورس” یا منبع باز هست که تیپ های مختلفی مانند Paranoid Android و CyanogenMod داره. بطور کلی، به توسعه دهندگان دسترسی بهتری به سیستم عامل خواهد داد. برای مثال، سال ها پیش بعضی توسعه دهنده های اپلیکیشن نیاز داشتن روی سخت افزارهای خاص با ROM سفارشی کار کنند که این سیستم عامل برای اونها این امکان را فراهم می کرد. خلاصه دلایل مختلف دیگری هم هستند که نشان دهنده این نکته اند که یک سری نرم افزارهای تلفن همراه فقط روی سیستم عامل اندروید جوابگو هستند.

۴٫ مخاطبین شما

اگر هدف شما از طراحی اپلیکیشن کاربردی، دسترسی و معرفی اون به کل دنیاست، بهتر هستش که اندروید را نشانه گیری کنید.

جالب اینجاست که اگر هدف شما از نظر جغرافیایی، امریکای شمالی است و نرم افزارهای شرکتی و کسب و کار الکترونیکی را توسعه میدید بهتره به سمت سیستم عامل iOS بروید.

همونطور که در بالا بیان کردم، اندروید بیشترین جمعیت کاربران دنیا را در اختیار داره ولی در عین حال بیشترین میزان درامد نصیب App Store کمپانی Apple میشه.

اندروید یا iOS?

 • اندروید بیشتر مناسب جوامع آسیایی، آفریقایی و امریکای لاتین هست.
 • در بازارهای نوظهور و یا در حال رشد، سیستم عامل اندروید هوادار بیشتری دارد.
 • کسانیکه شغل های فنی دارند بیشتر با اندروید احساس راحتی می کنند.
 • مردها بیشتر از خانم ها به اندروید دل بسته اند.

و اما در مورد iOS:

 • قشر جوان در کشورهای توسعه یافته بیشترین دلبستگی به iOS را دارند.
 • کاربران این سیستم عامل همونطور که گفته شد، قدرت مالی بیشتری دارند و درامدی بطور متوسط ۴۰% بالاتر از کاربران اندروید دارند.
 • کاربران این سیستم عامل جوان تر هستند و بازه سنی بین ۱۸ تا ۲۴ سال را پوشش می دهند.
 • خانم ها علاقه بیشتری به این سیستم عامل دارند.
 • میزان تحصیلات این دسته از کاربران عموماً بالاتر است.البته بالا بودن میزان تحصیلات و فنی بودن کاربران را با هم اشتباه نگیرید.
 • بیشتر کاربران این سیستم عامل شغل های مدیریتی و حرفه ای دارند.
 • بدلیل امنیت بالاتر این سیستم عامل، بیشترین نفوذ را این سیستم عامل در بین کسب و کارها و شرکت های بزرگ بین المللی دارد.
 • کاربران این سیستم عامل بیشترین وقت خود را با تلفن همراه خودشان می گذرانند.
 • بیشترین احتمال خرید آنلاین و همینطور خرید اپلیکیشن برای این دسته از کاربران است.

۵٫ سهولت طراحی و نگهداری و بروزرسانی

توسعه نرم افزارهای موبایلی برای سیستم عامل iOS خیلی ساده تر است چون شما در این حالت برای دستگاه های با چارچوب مشخص و از پیش تعیین شده استاندارد طراحی اپلیکیشن انجام می دهید ولی برای اندروید، بدلیل منبع باز بودن آن، و همینطور عمومیتِ نوشتن تحت جاوا، زمان بر تر است.در واقع یک گسستگی خاصی بین دستگاه ها، نرم افزارهای و اجزای کد نویسی هست که باید به اونها توجه کامل داشته باشید. و اما انعطاف در طراحی اپلیکیشن اندرویدی بدلیل منبع باز بودن بیشتر هست ولی خب شانس بالاترِ آسیب پذیر بودن این نرم افزارها هم مطرح است.

توسعه نرم افزارهای تلفن همراه یعنی زمان زیادی برای اطمینان حاصل کردن از این که اپلیکیشن شما با پلت فرم سازگار بوده و عاری از هرگونه باگ امنیتی است خصوصاً برای آن دسته از کاربران که با سیستم عامل های قدیمی تر کار می کنند.

کاربران اندروید برای ایجاد انطباق با سیستم عامل های جدید کند تر هستند. طبق تحقیقی، حدود ۵۰% این کاربران، با سیستم عامل های با قدمت بیشتر از ۲ سال کار می کنند.

کاربران Apple بیشتر به بروزرسانی سیستم عامل های خود اقدام می کنند.

۶٫ اهداف مالی شما

همیشه یادتون باشه که کسب درامد از اپلیکیشن های طراحی شده شما به احتمال خرید کاربران از پلت فرم های فروش نرم افزارهای iOS یا اندروید بستگی دارد.

اگر کسب درامد از این طراحی اپلیکیشن هدف شماست، باید به بعضی از این تفاوت بین پلت فرم ها دقت کنید.

کاربران اندرویدی کمتر از کاربران iOS تمایل به هزینه کردن برای نرم افزارهای موبایلی دارند. در واقع، درامد App Store در برخی موارد ۲ تا ۳ برابر بیش از درامد Google Play است.

همونطور که می دونید، دانلود های Google Play  در مدت زمان مورد مطالعه طی یک تحقیق معتبر، بیش از میزان دانلود از App Store است ولی وقتی صحبت از میزان سود و عایدات میشه، Apple هست که حرف اول را میزنه.

سخن آخر:

باید در نظر داشته باشید با همه این اوصاف، محل زندگی مخاطبین شما، شخصیت و شغل آنها، قابلیت های مورد انتظار آنها و … تعیین کننده انتخاب سیستم عامل مورد نظر برای توسعه اپلیکیشن هستند. 

اگر نیاز دارید تا نرم افزار تلفن همراه ساده و سریع و ارزان داشته باشید به سراغ iOS بروید.

همینطور، اگر می خواهید با طراحی اپلیکیشن درامدزایی کنید و بیشتر به سمت اپلیکیشن فروشگاهی پیش بروید، بهتر است باز هم به سراغ iOS بروید.

حالا اگر نیاز دارید تا وارد بازارهای جدید یا رو به رشد بروید، خصوصاً بازارهای آسیایی و امریکای لاتین و اگر قابلیت هایی در نرم افزار پیش بینی کرده اید که iOS پاسخگو نیست، بهتر است نیم نگاهی به اندروید داشته باشید. 

خوب زمانیکه برای هر کدام از این پلت فرم ها شروع به طراحی اپلیکیشن کردید و یک سری مشتری پروپاقرص برای شما پیدا شد حالا اگر درخواست هایی برای طراحی اپلیکیشن برای آن پلت فرم دیگر داشتید، نشانه اون هست که در کار طراحی و توسعه اپلیکیشن موفق بوده اید و زمان طراحی برای پلت فرم دیگر فرا رسیده است. 

امیدوارم از خوندن این مقاله لذت برده باشید، در صورتیکه بازهم در این زمینه نقاط ابهامی وجود داشت، با ما در تماس باشید تا با کمال میل، راهنمای شما باشیم. 

/ طراحی اپلیکیشن

اشتراک نوشته

درباره نویسنده

علی مشکاتی

من علی مشکاتی فعال در زمینه وردپرس، تبلیغ نویسی برای سئو و وبلاگ نویسی حرفه ای هستم، امیدوارم مطالب پست شده مورد پسند شما واقع شود.

دیدگاه

دیدگاهی وارد نشده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد فیلدهای اجباری با علامت مشخص شده اند *